Domů » Domáce zázraky z lacných surovín, ktoré pri každom prechladnutí používali naše babičky

Domáce zázraky z lacných surovín, ktoré pri každom prechladnutí používali naše babičky

by Katka
0 comment

Keď prišlo nachladnutie, babičky mali vždy svoje vlastné triky a domáce lieky, ktoré im pomáhali prinášať úľavu. Pritom išlo o lieky z jednoduchých, lacných surovín, ktoré sa bežne nachádzali v ich kuchyni, ale dokázali zázraky pri zmiernení príznakov prechladnutia. Prinášame vám niekoľko receptov, ktoré môžete vyskúšať, či už vás trápi prechladnutie, kašeľ alebo upchatý nos.

Cibuľový sirup
Cibuľa je známa svojimi protizápalovými vlastnosťami a navyše pomáha pri vykašliavaní. Na prípravu cibuľového sirupu budete potrebovať jednu veľkú cibuľu a pohár medu. Najprv olúpte cibuľu a nakrájajte ju na tenké plátky. Potom polejte plátky cibule veľkou lyžicou medu alebo posypte plátkami vrstvou cukru a nechajte ich cez noc odležať. Cibuľa pustí šťavu a vytvorí sa sladký sirup. Pite jednu lyžicu sirupu niekoľkokrát denne, aby sa zmiernili príznaky kašľa.

Citrónový čaj s medom
Úplné klišé pri prechladnutí je práve čaj s citrónom a medom. Med je totiž známy svojimi antibakteriálnymi vlastnosťami, zatiaľ čo citrón obsahuje vitamín C, ktorý posilňuje imunitný systém. Vezmite šťavu z jedného citróna, pridajte dve lyžice medu a zalejte teplou vodou. Dobre premiešajte a pite tento nápoj niekoľkokrát denne, aby ste získali úľavu od prechladnutia. Neprelievajte ingrediencie príliš horúcou vodou, aby ste neprišli o cenné účinné látky.

Bylinkový inhalátor
Inhalácia pary môže pomôcť uvoľniť upchatý nos a uvoľniť dýchacie cesty. Môžete si vyrobiť svoj vlastný bylinkový inhalátor jednoducho doma. Do hrnca s vriacou vodou pridajte niekoľko lístkov eukalyptu, mäty alebo rozmarínu. Nakloňte sa nad hrniec a zakryte si hlavu uterákom, aby ste pod ním udržali paru. Dýchajte zhlboka po dobu 5-10 minút. Tento jednoduchý postup môže byť veľmi účinný pri uvoľňovaní upchatého nosa.

Zázvorový čaj
Zázvor má silné protizápalové vlastnosti a môže pomôcť zmierniť bolesť v krku a upokojiť zažívacie problémy. Na prípravu zázvorového čaju si vezmite kúsok čerstvého zázvoru (asi 2-3 cm), olúpte ho a nakrájajte na tenké plátky. Potom dajte plátky do hrnca s vodou a varte po dobu asi 10-15 minút. Počkajte, kým nápoj trochu vychladne, a pridajte trochu citrónovej šťavy a medu podľa chuti. Tento čaj sa pije teplý a môžete si ho dopriať niekoľkokrát denne na upokojenie príznakov prechladnutia.

Horúce mlieko s medom a kurkumou
Tento nápoj je známy pre svoje antiseptické a protizápalové účinky. Pridajte lyžičku kurkumy a lyžicu medu do pohára horúceho mlieka. Dôkladne premiešajte a vypite ho pred spaním. Táto kombinácia surovín môže pomôcť upokojiť podráždený krk a podporiť imunitný systém.

Cibuľový obklad na hrudník
Pokiaľ trpíte kašľom alebo upchatými dýchacími cestami, cibuľový obklad môže byť účinným riešením. Olúpte a nasekajte jednu cibuľu, chvíľku poduste na troške vody, dajte ju do malej handričky alebo čistého plátna a zaviažte tak, aby sa vytvoril obklad. Položte tento obklad na hrudník a nechajte ho pôsobiť asi 30 minút. Cibuľový obklad môže pomôcť uvoľniť dýchacie cesty a zmierniť príznaky prechladnutia.

Tieto jednoduché recepty z bežných surovín môžu priniesť úľavu pri nachladnutí. Je však dôležité si uvedomiť, že každý jedinec môže na rôzne lieky reagovať odlišne, a preto je vhodné sa poradiť so svojím lekárom, pokiaľ príznaky pretrvávajú alebo sa zhoršujú. So starostlivosťou a správnym odpočinkom by ste sa však mali čoskoro vrátiť k plnému zdraviu.

You may also like

logo-white

Soledad is the Best Newspaper and Magazine WordPress Theme with tons of options and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites. Buy Soledad now!

u00a92022 Soledad, A Media Company – All Right Reserved. Designed and Developed by Penci Design