Domů » Infarkt, strata zraku alebo poškodenie obličiek: Aké sú ďalšie dôsledky neliečeného vysokého krvného tlaku?

Infarkt, strata zraku alebo poškodenie obličiek: Aké sú ďalšie dôsledky neliečeného vysokého krvného tlaku?

by Katka
0 comment

Svetový deň hypertenzie pripadá na 17. mája. Takzvaný tichý zabijak, ktorý o sebe často nemusí dať vôbec vedieť, napriek tomu ide o závažné kardiovaskulárne ochorenie, ktoré veľa z nás podceňuje. Čo vám môže hroziť?

Vysoký krvný tlak je veľmi nebezpečný. Môže totiž roky v úplnej tichosti škodiť, príznaky sa prejavovať nemusia alebo môžu byť ľahko zameniteľné. Keď sa začne prejavovať, môže už byť škoda na ľudskom zdraví napáchaná. Objaviť sa môže invalidita, zlá kvalita života, problémy so zrakom, infarkt, mŕtvica a ďalšie. Pravidelným meraním krvného tlaku môžete zabrániť najhoršiemu. V prípade, že sa vysoký tlak objaví, je nutné navštíviť lekára a začať s liečbou. Najčastejšie sú to lieky v kombinácii so zmenou a zdravým životným štýlom. Čo vám môže hroziť, keď toto ochorenie budete prehliadať?

Problémy s tepnami
Zdravé tepny sú pružné, pevné a taktiež elastické. Vnútri hladké, takže nimi krv môže voľne prúdiť a tým pádom zásobovať životne dôležité orgány živinami a kyslíkom. Tuky zo stravy sa môžu dostávať do krvného obehu a tak sa zhromažďovať v tepnách. Tie sa postupom času stávajú menej elastické a môže to obmedziť prietok krvi v tele. Po čase sa môže objaviť aneuryzma, čo je vytvorenie výdute v tepnách. Môže potenciálne prasknúť a ohroziť človeka na živote.

Poškodenie srdca
Vysoký krvný tlak môže mať vplyv aj na mnoho srdcových problémov. Zúžené a poškodené tepny majú vplyvom vysokého krvného tlaku problémy s prívodom krvi do srdca. Môže to znamenať bolesť na hrudi (angina pectoris), nepravidelný srdečný rytmus (arytmiu) alebo dokonca infarkt. V priebehu času a hlavne neliečenia vysokého krvného tlaku sa záťaž na srdce zvyšuje a to môže spôsobovať jeho oslabenie, čo môže viesť k aj k srdcovému zlyhaniu.

Problémy so zrakom
Vysoký krvný tlak môže mať negatívny vplyv aj na drobné cievy, ktoré krvou zásobujú aj oči. Tie sú jedným z nášho spojenia so svetom a jedným zo základných zmyslov. Môže sa objaviť poškodenie krvných ciev v tkanive citlivom na svetlo (retinopatia). Ďalej sa vplyvom tohto ochorenia môže zhoršovať alebo skresľovať videnie (choroidopatia). V tých najhorších prípadoch potom dochádza, vinou blokovaného prietoku krvi, ku krvácaniu v oku alebo strate zraku.

Poškodenie obličiek
Obličky sú v podstate takým čistiacim nástrojom, kedy pomáhajú telu zbavovať sa toxínov a pomáhajú tak mnohým zložitým funkciám ľudského tela. Aj tu môže vysoký krvný tlak napáchať množstvo škody. Ako už je zrejmé, poškodzuje cievy a tie sú v podstate v celom tele. Akonáhle sa upchajú alebo inak poškodia, znižuje to funkčnosť obličiek. To zase vedie k pomalšej činnosti alebo dokonca k celkovému zlyhaniu tohto orgánu.

You may also like

logo-white

Soledad is the Best Newspaper and Magazine WordPress Theme with tons of options and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites. Buy Soledad now!

u00a92022 Soledad, A Media Company – All Right Reserved. Designed and Developed by Penci Design