Domů » Česko odovzdá Ukrajine dva systémy protilietadlovej obrany KUB

Česko odovzdá Ukrajine dva systémy protilietadlovej obrany KUB

by Katka
0 comment

Česko Ukrajine odovzdá dva systémy protilietadlovej obrany KUB a príslušné rakety. V Českom rozhlase Rádiožurnálu dnes povedal prezident Petr Pavel. Je podľa neho namieste sa tiež zamyslieť, či Ukrajine darovať aj české bojové lietadlá L-159. Zopakoval, že Česko už Ukrajine poskytlo asi stovku tankov a podobný počet bojových obrnencov.

Ukrajina podľa Pavla potrebuje na prípravu na rozhodujúcu fázu vojny aj letectvo. Pripomenul, že západné štáty zatiaľ boli zdržanlivé v poskytnutí moderných stíhacích lietadiel, pretože príprava na ich použitie trvá pomerne dlhý čas a aj preto, že stroje obsahujú utajované systémy. Aliančné štáty nechcú, aby sa tieto zariadenia dostali do rúk Ruska. „Ale viem, že rokovania prebiehajú, a nechajme sa prekvapiť, či nakoniec Ukrajina predsa len nejaké F-16, možno s demontovanou časťou týchto vybavení, dostane,“ podotkol.

Rozhodujúce pre Ukrajinu je podľa Pavla zabezpečenie dostatku obrnenej techniky a munície. „To je to, čo Ukrajine chýba, pretože rozhodujúci diel bitky sa bude musieť odohrať na zemi,“ povedal. Zopakoval, že od Českej republiky už Ukrajina dostala asi 100 tankov, rovnaký počet obrnených vozidiel a mnoho munície. Poznamenal, že teraz sú v štádiu odovzdania dva systémy protilietadlovej obrany KÚB s pomerne veľkým počtom rakiet, ktoré môže Ukrajina okamžite používať, pretože má na tento druh techniky vycvičených vojakov. Sovietsky systém KUB, prezývaný podľa vzhľadu ako „tri prsty smrti“, slúži na zásah proti lietadlám či vrtuľníkom. Vo výzbroji českej armády ho majú nahradiť raketové komplety SPYDER z Izraela.

Česko tiež môže podľa Pavla poskytnúť muníciu, a to nielen z vlastných zdrojov, ale aj zo zdrojov tretích krajín, v čom je Česká republika veľmi aktívna. „Je namieste sa zamyslieť možno aj nad tým, či by sme nemohli Ukrajine poskytnúť naše lietadlá L-159 s istým výhľadom a perspektívou na prezbrojenie, pretože aj tie by ako lietadlá priamej letovej podpory práve v protiofenzíve mohli Ukrajine významne pomôcť,“ dodal.

You may also like

logo-white

Soledad is the Best Newspaper and Magazine WordPress Theme with tons of options and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites. Buy Soledad now!

u00a92022 Soledad, A Media Company – All Right Reserved. Designed and Developed by Penci Design