Čerstvo korunovaného kráľa Karola III. a kráľovnú Camillu hlboko dojali sobotné oslavy ich korunovácie. Podľa BBC to dnes uviedol hovorca Buckinghamského paláca, ktorý za nich poďakoval verejnosti. Kráľovský pár sa večer zúčastní koncertu na hrade Windsor, kde vystúpia napríklad speváci Lionel Richie, Katy Perry alebo Andrea Bocelli.
Slávnostná nálada v Británii pokračuje aj dnes, po celej krajine sa konajú pouličné slávnosti. Iniciatíva Coronation Big Lunch napríklad organizuje po celej krajine zhruba 50 000 komunitných obedov a osláv.
Od chvíle, keď sa Karol a Camilla po korunovácii objavili pred jasajúcimi davmi na balkóne Buckinghamského paláca, ich nikto nevidel. Prostredníctvom svojho hovorcu ale vydali vyhlásenie, v ktorom poďakovali všetkým, ktorí im pomohli túto udalosť „urobiť tak nádhernú“, aj ľuďom, ktorí prejavili „svoju podporu v tak hojnom počte v Londýne i mimo neho“, dodal hovorca.
Korunovácia Karola III.
Karol III. bol korunovaný britským kráľom
Niektorú z dnešných akcií navštívili či navštívia vysoko postavení členovia kráľovskej rodiny alebo premiér Rishi Sunak a počíta sa aj s účasťou rodín, ktoré utiekli z vojnou zmietanej Ukrajiny. „Či už prší alebo svieti slnko, tisíce priateľov a susedov sa tento víkend stretnú, aby spoločne vyvesili výzdobu, nalievali čaj a krájali koláče na pouličných oslavách a komunitných akciách po celej Veľkej Británii,“ uviedol Sunak vo vyhlásení.
Neskôr sa Karel, Camilla a ďalší vysoko postavení členovia kráľovskej rodiny pripoja k publiku 20 000 ľudí vo Windsore. Na koncerte tam vystúpi okrem iného aj skupina Take That, nigérijská speváčka a skladateľka Tiwa Savageová a pianista Lang Lang. Úlohu v predstavení bude mať aj hollywoodsky herec Tom Cruise, britská herečka Joan Collinsová či Macko Pú.
Súčasťou dneška bude aj osvietenie pamätihodností a oblasti prírodných krás po celej krajine.
Okázalý zážitok, ktorý sa odohrá raz za generáciu, píše o korunovácii tlač
Ako dokonale nacvičený, ale zároveň tajuplný a dojemný pohľad hodnotí korunováciu britská tlač. Vyzdvihuje spojenie tisíc rokov starých tradícií s novinkami, ktoré odrážajú súčasnú Britániu, napríklad zastúpenie niekoľkých náboženstiev a jazykov na obrade vo Westminsterskom opátstve. Aj vďaka nim sa Karol stal panovníkom 21. storočia napriek historickému ceremoniálu, napísali médiá.
„Toto bola Británia so všetkou pompou. Zlaté kočiare, ťažké štátne rúcha a koruny posádzané drahokamami. Práve toto ju odlišuje od zvyšku sveta,“ uviedol server BBC News. Sobota podľa neho ponúkla predstavenie, ktoré sa odohrá raz za generáciu.
„Korunovácia – dokonale nacvičená, dojemná a shakespearovská,“ napísal denník The Guardian, podľa ktorého obrad sprevádzala zmes okázalosti, hudby a tajomna s mnohými intímnymi momentmi. „Pod všetkým tým rituálom sa skrývalo mnoho súkromných okamihov, ktoré si bolo možné vychutnať. Kamera nám umožnila zahliadnuť Karola, ako si na začiatku nervózne okusuje spodnú peru, Camillu, ako si úzkostlivo upravuje korunu, ako by sa bála, že jej skĺzne, a princa Harryho, ako pri príchode prechádza okolo (arcibiskupa z Canterbury) Justina Welbyho a sotva kývne na pozdrav,“ napísal redaktor denníka Michael Billington.
Karol sa v sobotu postaral o viditeľný obrat v učebniciach dejepisu a stal sa kráľom 21. storočia, píše denník The Times. Sobotný ceremoniál bol podľa denníka na hony vzdialený korunovácii jeho matky kráľovnej Alžbety II. v roku 1953.
„Dokonca aj nepoškvrnený modrožltý koberec korunovačného divadla, pri ktorom boli kráľ Karol a kráľovná Camilla korunovaní, vniesol do diania súčasný nádych. Boli to rovnaké farby ako pri predchádzajúcich korunovacích – ale šťastnou diplomatickou zhodou okolností to boli aj farby ukrajinskej vlajky,“ uviedol denník.
Tvár čerstvo korunovaného kráľa dnes ovládla titulné strany všetkých nedeľných vydaní britských novín. Niektoré, ako napríklad denník The Sunday Telegraph a denník The Sunday Times, zvolili pamätnú prednú stranu, ktorá bola venovaná fotografiám zo sobotňajšej udalosti a nedopĺňala ju žiadny alebo len veľmi jednoduchý titulok. Nedeľník Mail on Sunday dal na titulnú stránku Karla a Camillu, ako sa na seba usmievajú s titulkom: „Pohľad, ktorý hovorí: Miláčik, bol to triumf“.
Korunováciu si dnes všíma aj zahraničná tlač. „Hudba bola skvelá, liturgia starostlivá, kostýmy žiarivé, kočiare trochu smiešne a počasie dokonale britské – šedivé a veľmi daždivé,“ okomentoval sobotnú udalosť francúzsky denník Le Monde. Avšak horlivosť, s akou polícia zatýkala antimonarchistických aktivistov, ktorí pokojne demonštrovali na okraji sprievodu, podľa denníka „trochu pokazila demonštráciu národnej jednoty, ktorú mal obrad stelesňovať“.
Polícia z väzby prepustila antimonarchistov, ktorí protestovali proti korunovácii
Vodca britského antimonarchistického hnutia Republic a ďalší členovia tejto skupiny dnes boli prepustení z väzby. Polícia ich zadržala v sobotu pri protestoch proti korunovácii kráľa Karola III., čelí ale kritike, že jej reakcia bola neprimeraná.
Polícia zatkla vodcu hnutia Republic Grahama Smitha a ďalších 51 osôb v centre Londýna, zatiaľ čo sa v uliciach zhromažďovali tisíce kráľovských fanúšikov na sobotňajšej korunovácii kráľa Karola. Polícia krok odôvodnila tým, že jej povinnosť zabrániť narušeniu poriadku prevážila nad právom na protest.
Hnutie uviedlo, že polícia začala jeho zadržaných členov prepúšťať v sobotu neskoro večer, po takmer 16 hodinách vo väzbe.
„Teraz som prepustený z policajnej stanice… Nenechajte sa mýliť. V Spojenom kráľovstve už neexistuje právo na pokojný protest,“ uviedol Smith na twitteri. „Mnohokrát mi bolo povedané, že monarcha je tu preto, aby bránil naše slobody. Teraz sú naše slobody v jeho mene napádané,“ dodal.