Domů » Neuponáhľajte protiofenzívu, varoval Petr Pavel Ukrajince

Neuponáhľajte protiofenzívu, varoval Petr Pavel Ukrajince

by Katka
0 comment

Prezident Petr Pavel varoval ukrajinské vedenie pred uponáhľaním chystanej protiofenzívy. Ak útok zlyhá, bude to pre Kyjev pohroma a ďalšia možnosť sa už tento rok nenaskytne. Pavel tiež uviedol, že ho ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pri nedávnom stretnutí v Kyjeve požiadal, aby Česko pre ofenzívu vyzbrojilo jednu ukrajinskú motorizovanú brigádu. O rozhovore, ktorý prezident poskytol počas svojej cesty na korunovácii britského kráľa Karola III., informoval denník The Guardian.

„Pre Ukrajinu by bolo nesmierne škodlivé, keby tieto protiofenzíva zlyhali, pretože už nebudú mať ďalšiu šancu, aspoň nie v tomto roku,“ uviedol v rozhovore Pavel.

Uponáhľanie protiofenzívy by podľa neho viedlo k „strašným stratám“ a neúspechu, ktorý si Ukrajina nemôže dovoliť. Pri svojej nedávnej ceste na Ukrajinu preto apeloval na tamojších predstaviteľov, aby sa nenechali „zatlačiť do rýchlejšieho tempa skôr, ako budú plne pripravení“, a to len kvôli tomu, aby pred spojencami vykázali nejaké výsledky.

Pri nedávnych stretnutiach v Kyjeve s prezidentom Zelenským a premiérom Denysom Šmyhalom bývalý náčelník českého generálneho štábu tiež upozornil, že Ukrajinci už nedisponujú momentom prekvapenia, ktorý vlani pomohol úspešným protiútokom v Charkovskej a Chersonskej oblasti.

Podľa Pavla si v Kyjeve uvedomujú, že v schopnostiach Ukrajiny vykonať úspešnú ofenzívu s cieľom vytlačiť ruské sily z okupovaného územia zostávajú medzery. Potrebných je predovšetkým viac munície.

Prezident uviedol, že Zelenskyj požiadal jeho a jeho slovenskú kolegyňu Zuzanu Čaputovú, aby obe krajiny pred očakávaným protiútokom vyzbrojili každá jednu ukrajinskú mechanizovanú brigádu. Išlo by zhruba o 35 tankov, 100 obrnených transportérov a muníciu.

Podľa Pavla bude „nesmierne ťažké“ túto požiadavku splniť – vzhľadom na to, že Česko už Ukrajine dodalo takmer 100 tankov, podobný počet obrnených transportérov, delostrelectvo, raketomety a „veľa munície“. Priestor v pokračovaní dodávok vojenského materiálu z Česka na Ukrajinu vidí predovšetkým v prostriedkoch protivzdušnej obrany.

Európe podľa Pavla teraz chýbajú kapacity na výrobu potrebných zbraní a munície, tie ale podľa neho možno nakupovať po svete, a to aj v krajinách, ktoré sa na vyzbrojovanie Ukrajiny nechcú verejne prihlásiť. Povedal tiež, že Zelenskyj počas ich stretnutia vyhlásil, že Ukrajina môže poskytnúť kvalifikovaných pracovníkov pre nové muničné továrne, ak by zbrojným podnikom v Európskej únii chýbali.

Západ by sa podľa Pavla mal pripraviť na to, že vojna môže skončiť aj inak ako totálnym víťazstvom Ukrajiny. „Myslím, že by sme mali urobiť všetko, čo máme k dispozícii, aby sme Ukrajincov povzbudili a podporili, aby boli úspešní. Vnútorne by sme však mali byť pripravení aj na ďalšie nepredvídateľné udalosti,“ povedal český prezident.

Pavol bol v rokoch 2015 až 2018 predsedom vojenského výboru NATO. Teraz v rozhovore zopakoval svoje nedávne slová, že Čína ako možný prostredník nemá skutočný záujem tlačiť Rusko k ústupkom ohľadom Ukrajiny. Pripustil však, že nedávna podpora Pekingu rezolúcii OSN, ktorá Rusko označila za agresora, by mohol byť „prvý krok“ v tomto smere.

You may also like

logo-white

Soledad is the Best Newspaper and Magazine WordPress Theme with tons of options and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites. Buy Soledad now!

u00a92022 Soledad, A Media Company – All Right Reserved. Designed and Developed by Penci Design