Domů » Kvôli diskriminácii žien zaplatí Goldman Sachs vyše 200 miliónov dolárov

Kvôli diskriminácii žien zaplatí Goldman Sachs vyše 200 miliónov dolárov

by Katka
0 comment

Prestížna americká banka Goldman Sachs zaplatí 215 miliónov dolárov (asi 4,6 miliardy korún) za urovnanie viac ako desaťročného súdneho sporu vyvolaného hromadnou žalobou bývalých aj súčasných pracovníčok kvôli diskriminácii, uviedla BBC.

Celkom sa jedná o 2800 žien, ktoré v banke zastávali vysoké manažérske pozície – dokonca aj funkcie viceprezidentiek – v investičnom bankovníctve či správe investícií a cenných papierov zhruba od začiatku tohto storočia do konca tohto marca.

Prvá žaloba bola podaná už v roku 2010. Banka podľa nej platovo diskriminovala ženy, dávala im nižšie odmeny a menej príležitostí v kariérnom raste. Banka ženy diskriminovala dokonca aj v hodnotení výkonu.

Súd mal začať začiatkom júna v New Yorku. Americké médiá informovali o snahe banky urovnať spor už minulý týždeň. „Ak má urovnanie vôbec nejaký účel, je to snaha vyhnúť sa súdnemu konaniu,“ stálo podľa denníka New York Post v súdnych dokumentoch.

Po viac ako desiatich rokoch intenzívnych sporov sa obe strany dohodli na vyriešení tejto záležitosti, uviedla vo svojom vyhlásení globálna šéfka riadenia ľudského kapitálu Goldman Sachs Jacqueline Arthurová.

Banka chce zamestnať viac žien
Banka vraj napríklad viceprezidentkám platila o 20 percent nižšie mzdy ako mužom a dokonca údajne tolerovala sexuálne obťažovanie na pracovisku. Žaloba poskytla podľa BBC pohľad na fungovanie banky ako „chlapeckého klubu“.

„Som hrdá na to, že môžem posledných takmer 13 rokov bez váhania podporovať tento prípad,“ uviedla Shanna Orlichová, ktorá banku spolu s ďalšími ženami žalovala. „Verím, že toto urovnanie pomôže ženám, na ktoré sme myslela, keď som žalobu podávala.“

Vysporiadanie zahŕňa v podmienkach aj prizvanie nezávislého experta analyzujúceho hodnotenie výkonu zamestnancov a kariérny postup z nižších na vyššie pozície. Rovnako má vykonávať štúdie mzdovej rovnosti medzi ženami i mužmi.

Goldman Sachs vo vyhlásení uviedla, že chce zvýšiť počet žien na vysokých pracovných pozíciách s cieľom dosiahnuť celkom 40 percent zamestnankýň vo funkcii viceprezidentov do roku 2025.

Arthurová uviedla, že banka sa zaviazala zaistiť rozmanité a inkluzívne pracovisko pre všetkých zamestnancov. Cara Greeneová zo spoločnosti Outten & Golden LL, ktorá žalujúcu stranu zastupovala, dúfa, že ostatné firmy po tomto prípade svoju politiku voči ženám prehodnotia.

You may also like

logo-white

Soledad is the Best Newspaper and Magazine WordPress Theme with tons of options and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites. Buy Soledad now!

u00a92022 Soledad, A Media Company – All Right Reserved. Designed and Developed by Penci Design