Domů » Ryanair uspel na súde EÚ so sťažnosťou na niekoľkomiliardový štátnu pomoc pre Lufthansu

Ryanair uspel na súde EÚ so sťažnosťou na niekoľkomiliardový štátnu pomoc pre Lufthansu

by Katka
0 comment

Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair uspela na druhom najvyššom súde EÚ so žalobou, v ktorej napadla schválenie štátnej pomoci v objeme šiestich miliárd eur (140,6 miliardy Sk) pre nemecké aerolinky Lufthansa.

Nemecko v roku 2020 zorganizovalo pre aerolinky pomoc v súvislosti s dopadmi pandémie choroby covid-19 na cestovný ruch a leteckú dopravu. Súd teraz zrušil rozhodnutie Európskej komisie (EK), ktorá pomoc schválila.

Súd okrem iného upozornil, že EK sa pri schvaľovaní dopustila niekoľkých chýb. Predovšetkým sa domnievala, že Lufthansa nebola v tom čase schopná zaistiť si financie pre svoje potreby na trhoch.

Komisia sa môže v právnych otázkach odvolať na najvyšší súd Únie, teda na Súdny dvor Európskej únie. Lufthansa uviedla, že rozhodnutie Všeobecného súdu preskúma a potom rozhodne o ďalšom postupe.

Lufthansa a rad leteckých spoločností v EÚ dostali štátnu pomoc kvôli dlhodobému poklesu cestovného ruchu v dôsledku pandémie. Všetky tieto podpory EK schválila, avšak pri dodržaní prísnych podmienok. Rekapitalizáciu Lufthansy komisia povolila pod podmienkou zákazu vyplácania dividend, odkúpenia vlastných akcií a niektorých aktivít, kým nebude štátna pomoc splatená.

Cestovný ruch sa stále spamätáva z dopadov pandémie, čelí novým výzvam
Ryanair tvrdil, že Lufthansa nepotrebuje štátnu pomoc, aby prežila koronavírusovú krízu, ale aby poškodila konkurenciu. Pomoc bola podľa Ryanairu proti pravidlám hospodárskej súťaže, pretože najväčšiu európsku leteckú spoločnosť posilňovala na úkor menších aeroliniek. Nemecko pre Ryanair predstavuje jeden z najdôležitejších trhov. Rozhodnutie o pomoci pre Lufthansu napadli spolu s Ryanairem aj menšie nemecké aerolinky Condor.

Celá obrazovka
Všeobecný súd Súdu prvého stupňa tiež upozornil, že orgán Únie pre hospodársku súťaž nevyžadoval mechanizmus motivujúci Lufthansu k čo najrýchlejšiemu odkúpeniu štátneho podielu. Chyboval tiež, keď poprel, že Lufthansa má na niektorých letiskách významnú trhovú silu. Európska komisia tiež pochybila, keď prijala rôzne záväzky, ktoré nezabezpečujú zachovanie účinnej hospodárskej súťaže na trhu.

You may also like

logo-white

Soledad is the Best Newspaper and Magazine WordPress Theme with tons of options and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites. Buy Soledad now!

u00a92022 Soledad, A Media Company – All Right Reserved. Designed and Developed by Penci Design