Domů » Využite dlhé jesenné dni na upratovanie vášho šatníka

Využite dlhé jesenné dni na upratovanie vášho šatníka

by Katka
0 comment

O krásnej veľkej šatni s usporiadaným oblečením, kabelkami a topánkami, ako vidíme na obrázkoch v magazínoch, sníva takmer každá žena. V skutočnosti nie je pre väčšinu z nás ľahké udržať si v šatníku poriadok. Máme pre vás pár tipov, ktoré vám pomôžu nastoliť vo vašom šatníku čistotu, poriadok a udržať poriadok nadlho.

Vytriediť a rozdeliť
Prvým krokom nemôže byť nič iné, než vyhádzať všetko zo šatníka na jedno miesto a oblečenie roztriediť. Stranou prídu kúsky, ktoré je potrebné vyspraviť, vyžehliť, či zašiť. Oblečenie, ktoré už nevyužijete, dávajte na druhú kôpku. Tieto nepotrebné kúsky môžu poslúžiť ešte niekomu ďalšiemu, preto ich tiež vyperte a rozmyslite si, ako s nimi najlepšie naložíte. Máte niekoľko možností. Odevy môžete darovať niekomu z blízkych či známych, predať, či dokonca vymeniť za niečo nové, čo vám umožní napríklad portál vinted.cz. Poslednou možnosťou je využiť zberné kontajnery na textil, ktoré sú určené na vytriedenie stále použiteľných textílií. V Českej republike je ich okolo 8000. Do kontajnerov nepatria odevy a textílie, ktoré sú obnosené, roztrhané, znečistené, alebo inak znehodnotené – tie už patria do zmiešaného odpadu.

Podľa štatistík Ministerstva priemyslu a obchodu ročne vyprodukuje každý občan SR priemerne 10 kg textilného odpadu, z toho však viac ako 90 % nie je ďalej využívaných.
Z tohto dôvodu myslite udržateľne a dajte šancu aj kúskom, ktoré potrebujú iba opraviť zips, či zbaviť sa škvŕn. Majte na pamäti, že vhodná starostlivosť, ktorá zahŕňa pranie pri odporúčanej teplote, použitie špeciálnych pracích prostriedkov a šetrné žehlenie, predĺži životnosť. Na trhu dnes zoženiete aj veľmi efektívnych pomocníkov, ktorí udržia farby vašej bielej, čiernej i farebnej bielizne nadlho žiarivej a odstraňovača škvŕn, ktoré už pri prvom praní rýchlo zatočia so škvrnami od vína, kávy, ovocia či dokonca potu.

Vytvoriť udržateľný systém
Akonáhle budete mať kôpku oblečenia, ktorá sa vracia do šatníka späť, prichádza ďalší krok, vytvorenie efektívneho a udržateľného systému. Správnym systémom roztriedenia a uloženia vnesiete do šatníka poriadok a poriadok, ktorý vám pomôže v tom, aby pekný pohľad na vašu skriňu a jej obsah nebol iba jednodňovou záležitosťou. Poriadok v šatníku vám pomôže, že už nebudete nosiť stále tie isté kúsky dookola, pretože ostatné sú mimo dosahu vášho oka, či dokonca zabudnuté na dne skrine.

Prvá rada znie, rozdeľte si šatník podľa ročného obdobia, funkčnosti či formálnosti, alebo napríklad podľa farieb, záleží iba na vás, čo vyhodnotíte ako najefektívnejšie. Teraz máme jeseň a čaká nás príchod zimy, preto môžete letné veci uložiť do šuplíkov či spodných poličiek.

Kombinujete radi oblečenie rovnakých farieb?
Potom si urobte v šatníku systém podľa farebnosti. Druhá rada znie, premýšľajte prakticky, preto oblečenie, ktoré nosíte najčastejšie, uložte či zaveste dopredu. Premyslite si, čo všetko môžete mať na ramienkach, pre všetko ostatné využite iný spôsob uloženia. Nie každý má túto možnosť, ale pokiaľ patríte medzi šťastlivcov s dostatočným priestorom, vyveste na ramienka všetko, čo len môžete. Ramienka sú veľmi efektívne a pomôžu vám udržať odevy nepokrčené a zároveň prehľadne na očiach. Ramienka si kúpte v rovnakej farbe vo väčšom množstve, je jedno, či sa vám páči drevené, či plastové, vyberte si jeden druh a držte sa ho, vďaka tomu bude skriňa vyzerať opticky jednotne a upratané. Veci, ktoré skladáte, ukladajte horizontálne a nevytvárajte klasické „komíniky“, vďaka ktorým sami neviete, čo v šatníku máte.

Vydržať a udržiavať poriadok 21 dní
Držte sa systému po dobu, kým si na udržanie nastoleného poriadku vytvoríte zvyk. Podľa väčšiny tvrdení trvá priemerne 21 dní, kým sa tak stane. Pravdepodobne je táto doba veľmi individuálna. Pre niekoho môže byť zvyk na nový systém kratšou záležitosťou, pre iných jedincov môže byť udržanie poriadku oveľa ťažšou úlohou. Skúste sa po týchto 21 dní držať pravidla, že každé oblečenie, ktoré si vyskúšate a nakoniec neoblečiete, upratáte späť na svoje miesto. Vďaka prehľadnosti nebudú módne kúsky mimo vášho optického vnímania, čím sa vyhnete nezmyselnému nakupovaniu nového oblečenia a nebudete nadbytočne zaťažovať životné prostredie. O svoje oblečenie sa starostlivo starajte a venujte mu šetrnú starostlivosť, nehádžte jednoducho všetko pri prvých známkach poškodenia do koša, a určite nebudete ľutovať.

You may also like

logo-white

Soledad is the Best Newspaper and Magazine WordPress Theme with tons of options and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites. Buy Soledad now!

u00a92022 Soledad, A Media Company – All Right Reserved. Designed and Developed by Penci Design